22 Nisan 2012 Pazar

Yöresel Lezzetler Etkinligi (Şıhılmahşi )

 Tarif No .114
Gönderen .anneminkiziyim:
Tarifin Adı : Şıhılmahşi

İyiki annenizin kızı olmuşsun anneminkızıyım arkadaşım bizede bu güzel kilisin şıhılmahşi yöresel lezzetli tarifini göndermişsin annenizin ve sizin  ellerinize saglık.padişahlara layık tarif.Desdegin için teşekkürler tekrar beklerim böyle günyüzüne çıkmamış tariflerle katılmanı.


Merhabalar arkadaşlar kısa bir Türkiye- Kilis ve Gaziantep ziyaretinden sonra Allahın izni ile burdayım gene. Annemin nefis yemeklerinden, Kilisin olmazsa olmaz yemeklerinden olan bu enfes Şıhılmahşi yemeğini şimdiye kadar yapmak ve yazmak kısmet olmamıştı. Kilis'e gitmem ve bu nefis yemeği tadıp fotoğraflamama da sebep oldu. Annemin ve benim ellerimize sağlık nefis olmuştu, denemenizi ısrarla tavsiye ederim. Eee bu yemek ''Padişah Yemeğidir''bilmeyenler öğrensin ve padişahlara layık ağız tadı ile yensin inşallah.

Şıhılmahşi

Malzemeleri:
10 tane küşük beyaz dolmalık Kabak
400 gr Kıyma
100 gr kırık Kudama (yarım leblebi)
2 Soğan
1 demet Maydanoz
Zeytinyağı
Tuz, Karabiber, kırmızı pul Biber

Sosu:
5 Domates

Ayrıca garnetür için:
300 gr Yoğurt
3-4 diş Sarmısak

Süslemek için taze sarmısak ve maydanoz

Yapılışı:
Kabaklar yıkanır başların göbçüğü kesilir ve bir kerede kapaklık kesilir yarım cem kadar. Sonra kabakların içi oyulur. Tüm kabaklar oyulunca bol zeytinyağında tavada hafif olarak hertarafı kızartılır. Son olarakda kapak olarak kesilen yuvarlak parçalar kavrulur ve bir tabağa alınır. Diğer yandan kıyma tavda az bir 2-3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilavesi ile kavrulur. Kıyma suyunu salıp geri çekince ince kıyılmış soğan ilave edilir. Kıymanın içinde soğanlarda kavrulup solunca, baharatları, kırık kudaması ve kıyılmış maydanozda ilave edilip karıştırılır ve ocaktan alınır.
Kabakların içi bu kavrulmuş kıyma ile iyice doldurulur. Kapakları kapatılır. Bir tencereye dizilir. Üzerine kabukları soyulmuş ve ince ince doğranmış domates aktarılır. Bir bardak da su ve tuz ilavesi ile önce hızlı sonra kısık ateşde yarım saat pişirilir.
Bir kasede sarmısaklı yoğurt hazırlanır. Servis tabağına şıhılmahşi alınır üzerine domatesli sosu ilave edilir ve sarmısaklı yoğurt ile servis edilir. Tabağı süslemek içinde sarmısak ve maydanoz dallarından yararlanılır.

Not: Kırık Kudama yani yarım leblebi bulamıyanlara bir öneri: Akşamdan bir avuç nohut ıslanır ve yemek yapmaya başlamdan öncede 5-10 dakika haşlanır. Çok haşlanmamasına özen gösterilir. Sonra nohutlar elle kabukları soyulup ikiye bölünür ve teflon tavda yağsız hafif kavrulur ve yemeğe ilave edilir. Bu nefis yöresel yemegimi "safiyeile" arkadasimin Yöresel Yemekler Etkinligine yolluyorum. Arkadasima da kolayliklar ve basarilar diliyorum....

Hiç yorum yok: